Digitalizace knih, periodik a speciálních formátů

digi_book

Zajišťujeme digitalizaci nejen historické i současné knižní a novinové produkce podle standardů NDK, ale i libovolných svázaných dokumentů podle specifických požadavků klienta. Současné technologie nám umožňují digitalizovat nejen knihy, periodika, kroniky, matriky, hřbitovní knihy, svázané zápisy, ale i sbírky fotografií, negativů, novinových výstřižků nebo známek.

Našimi klienty jsou  zejména knihovny (program VISK7), muzea, obce, školy a další organizace, které v plné míře oceňují výhody digitalizace.

NABÍZÍME

  • Zpracování digitalizace podle předpisů vydaných Národní knihovnou ČR, které umožní přístup k maximálnímu možnému množství archiválií, knih a dalšího tištěného materiálu co možná největšímu počtu uživatelů.
  • Zpracování digitalizace podle individuálních potřeb a požadavků klienta.

V obou případech používáme praxí ověřené metody digitalizace, které jsou vhodné pro daný formát a kvalitu originálu a které splní požadavky klientů.

Digitalizační linka – automatický knižní skener je jednou z mnoha možností, které naše portfolio digitalizačních řešení nabízí. Jedná se o kompletní digitalizační systém s automatickým obracečem stránek, který skenuje jejich obsah bez asistence obsluhy. Vestavěná technologie 4DigitalBooks garantuje souvislost textu a systém detekce papíru zaručuje, že žádná stránka nebude vynechána ani nebude naskenována dvakrát. Automatický knižní skener nepoškozuje originál a je vhodný pro všechny typy současných i starých knih, časopisů, svázaných novin a jiných vázaných dokumentů. Systém pracuje s knihami s různou tloušťkou, strukturou i porozitou papíru, s měkkými či tuhými deskami vazby a toleruje i desky lehce zdeformované.

Cílem digitalizační linky je odstranit ruční otáčení stránek a zaručit maximální efektivitu skenování. 4DigitalBooks představuje robota, který zvládne skenování knihy s minimálním nebo žádným lidským zásahem. Digitalizační linka oddělí stránky s dokonalou přesností a zaručí maximální možný výkon. Proto mohou být i velké digitalizační projekty realizovány v rekordním čase. Linka poskytuje nejlepší kvalitu digitálního obrazu nejrozmanitějších vázaných dokumentů nezávisle na papíru, struktuře vazby, formátu či tloušťce stránky. To zaručuje kvalitu OCR a formátových konverzí. Celý proces digitalizace probíhá v prostředí s konstantní okolní teplotou a veškeré materiály, které přicházejí do styku s knihou, jsou v souladu s požadavky na ochranu dokumentu. Materiály byly zvoleny tak, aby zaručovaly bezpečnost knihy, a to i z hlediska chemického složení.

Skenování

Společnost scanservice úzce spolupracuje se švýcarskou firmou 4DigitalBooks, která je předním dodavatelem skenovacích řešení v oblasti velkokapacitní robotické digitalizace písemného kulturního dědictví. V roce 2011 jsme doplnili portfolio produktových skenerů Kodak o robotický skener skener DL mini-i. Vysoké rozlišení optické soustavy, produktivita, neohrožující světelné zdroje, formát předlohy do velikosti A2, bezúdržbový provoz při dodržení profylaktických prohlídek, to jsou jen některé z předností, které DL mini-i nabízí. Předlohy, u kterých by hrozilo poškození vazby, budou zpracovány ručně. Pro série čítající stovky kusů a více použijeme poloautomatický skener scan2page z produkce téhož výrobce.

Úprava obrazu

Důležitou součástí kontroly kvality po vlastním snímání je úprava obrazu. K zajištění nejlepšího možného výsledku využíváme širokou škálu možností softwaru Page Improver. Obrazy, které nesplňují standardy kvality, jsou znovu naskenovány a nahrazeny.

OCR

Některé projekty mohou vyžadovat vytvoření OCR vrstvy pro zlepšení přístupu a použitelnosti.  OCR vrstvu lze vytvořit automaticky pomocí softwarových nástrojů Adobe Acrobat, Kodak Capture, Abbyy Fine Reader nebo Abbyy Recognition Server a dalších, nebo ruční editací.

V obou případech je nezbytná následná kontrola kvality (validace).

Metadata

Nabízíme kvalifikovaný zápis metadat ve strukturách odpovídajících zadávacím podmínkám, včetně věcně znalé korektury textů prostřednictvím spolupracujících odborníků (cizojazyčné texty, stará písma, znalost popisných katalogizačních formátů). Schémata podle standardu METS zahrnují popisná, administrativní a strukturální metadata v závislosti na typu dokumentu, který popisují. Při digitalizaci podle standardů NDK naplňujeme všechny požadavky definované na webové adrese: http://www.ndk.cz/standardy-digitalizace

Výstupy

Mezi nejčastěji používané výstupní formáty patří ALTO XML, PDF, PDF/A, multi-TIFF, JP2, DjVu ale i populární MS Word a epub.

Zpracování speciálních formátů

Nejen v oblasti dokumentového skenování, ale i v oblasti knižní digitalizace jsme schopni zpracovat zakázky, které obsahují přílohy, např. složené mapy, plakáty, střihy oblečení, vystřihovánky. Další službu, kterou nabízíme, je digitalizace doprovodné dokumentace v lístkových katalozích prostřednictvím procesů vytěžování částečně či úplně strukturovaných dokumentů nebo i ručním přepisem, nafocením obalu či přebalu, doplňkových sbírek pohlednic, sbírek známek apod.

Chcete zjistit více? Zeptejte se!

[contact-form-7 id="2749" title="Kontaktní formulář CZ"]

Reference